اکتشاف منابع آب زیرزمینی (آب یابی) در منطقه اسدآباد شهرستان تربت حیدریه استان خراسان توسط روش ژئوالکتریک

مطالعات ژئوفیزیک به روش ژئوالکتریک جهت شناسایی و اکتشاف منابع آب زیرزمینی در منطقه اسد آباد شهر رباط سفید استان خراسان رضوی انجام گرفت. جهت اکتشاف آب(آب یابی) در زمینی به مساحت ۱ هکتار ۶ عدد سونداژ الکتریک قائم(VES) برداشت، که در نتیجه آن بهترین محل حفر چاه با بیشترین میزان آبدهی مشخص گردید.

اکتشاف منابع آب زیرزمینی(آب یابی) جهت تغییر محل چاه آب
اکتشاف منابع آب زیرزمینی(آب یابی) جهت تغییر محل چاه آب

در این برداشت ها از دستگاه ژئوالکتریک ABEM ساخت کشور سوئد استفاده شده است. پس از برداشت و پردازش داده ها، داده ها توسط دو نرم افزار RES1DINV و IPI2WIN تفسیر گردید که نتیجه سونداژ۱ بصورت نمونه در ذیل شرح داده می شود.

تفسیر سونداژS1:

این سونداژ در محل چاه برداشت شد. در خروجی مدل نرم افزار Res1dinv لایه آبدار در فاصله عمقی ۹۰ متری تا ۱۳۵ متری به ضخامت ۴۵ متر وجود دارد. در عمق ۱۳۷ متری به سنگ بستر برخورد می­کند. اما در خروجی مدل نرم افزار IPI2WIN لایه آبدار در فاصله عمقی ۷۵ متری تا ۱۳۵ متری به ضخامت ۶۰ متر وجود دارد. در عمق ۱۳۷ متری به سنگ بستر برخورد می­کند. در شکل زیر لایه آبدار در فاصله عمق ۹۰ متری تا ۱۳۵ متری به ضخامت ۴۵ متر قابل مشاهده می باشد.

اکتشاف لایه آبدار
اکتشاف لایه آبدار

در مکان سونداژ۱ لایه آبدار با ضخامت حدودی ۴۵ متر با آبدهی ضعیف رو به متوسط قابل مشاهده بوده و حفاری در این نقطه به کارفرما پیشنهاد نمی شود.

منحنی مربوط به چاه مورد استفاده
منحنی مربوط به چاه مورد استفاده

شرکت زمین ساخت پویان زمان با دارا بودن کادری مجرب از دانش آموختگان علوم زمین و ژئوفیزیک ارائه دهنده خدمات اکتشاف آب (آب یابی) در سراسر ایران می باشد. از جمله کارهای شرکت زمین ساخت پویان زمان، اکتشاف منابع آب زیرزمینی(آب یابی) در استان های سیستان بلوچستان، خراسان، هرمزگان، کرمان، فارس، بوشهر، البرز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست