زمین لغزش زمانی صورت می­گیرد که مواد چسبیده به هم در امتداد سطح کاملا مشخص مانند درزه، گسل یا سطح لایه­بندی به موازات دامنه به سمت پایین حرکت می­کنند. این پدیده در مناطق با هوازدگی متوسط تا شدید و دارای خردشدگی زیاد صورت می­گیرد. مهم­ترین عامل لغزش، افزایش فشار آب بین­ دانه­ای است که منجر به کاهش اصطکاک و مقاومت در اثر تغییر مکان برشی و شیب می­شود.

لغزش توده­های سنگی یا مواد نرم در امتداد یک سطح منحنی قوسی تحت اثر نیروی جاذبه صورت می­گیرد. در جایی­ که ارتفاع یا شیب دامنه زیاد عموما بیش از ۲۵ درجه بوده و مواد بخش فوقانی توسط مواد موجود در قاعده نگهداری می­شوند، لغزش دیده می­شود. شرط پدید آمدن آن این است که مواد ضعیف و غنی از رس­های به ویژه حساس که حالت صابونی دارد در زیر لایه­های سنگی محکم و مقاوم نظیر ماسه­سنگ که با هوای محبوس و فشرده که در زیر خود قرار دارند اتفاق می­افتد. در این حالت، سیمان شدگی بین لایه­های سنگی محکم و مقاوم و رس زیرین ضعیف است.

نفوذ آب از لایه­ های فوقانی، مقاومت رس زیرین را کاهش می­دهد

( باعث افزایش فشار منفذی و کاهش اصطکاک می­شود ) و باعث ریزش دامنه می شود. وجود لایه­های شیل و مارن هم مانند رس عمل می­نماید. این پدیده عمدتا در فصل بهار که باران سنگین و ذوب برف زیاد است، دیده می­شود. افزایش آب باعث بالا رفتن چگالی و وزن دامنه شده و به ناپایداری شیب و نهایتا کاهش مقاومت برشی منجر می­شود. زمین لغزش عمدتا در مناطقی رخ می­دهد که سنگ­های مشاهده شده در سطح دارای چهار ویژگی باشند.

  1. درزه­دار با فاصله کم
  2. هوازدگی متوسط تا شدید
  3. سیمان شدگی ضعیف
  4. نشانه­هایی از شکستگی قبلی داشته باشند.

در Land Slide  حرکت از زون منبع به سمت تجمع است.’زون منبع SP  نشان از عدم یا ضعیف بودن حرکت آب است. اما در زون تجمع SP+بوده که نشان از حرکت آب از شکستگی­ها و نشت آن دارد. حرکت از SP  به سمتSP+ در جهت حرکت آب­ زیرزمینی است.

پس در شناسایی مناطق مستعد زمین لغزش باید به دنبال وجود لایه­هایی از جنس شیل، شیست، رس یا مارن در زیر توده­های شیب دار مقاوم و به­خصوص دارای لایه­بندی باشیم که در هنگام جذب آب با کاهش اصطکاک شروع به حرکت می­نمایند.

این لایه­ها با وجود مقاومت   ­ویژه الکتریکی پایین و شارژپذیری بالا در مطالعه زمین لغزش شناخته می­شوند. استفاده از  Time-lapse resistivity inversion ما را در مطالعه بهتر مناطق مشکوک به شروع زمین لغزش در طی زمان کمک می­کند تا این مناطق مستعد را شناخته و تمهیدات لازم را در این مناطق در نظر بگیریم. بدیهی است نقاطی که بیشترین تغییرات را در مدل سری­های زمانی بر روی شیب دامنه توپوگرافی نشان می­دهند، محتمل­ترین نقاط برای زمین لغزش هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست