مگنتومتری (ژئوفیزیک به روش مگنتومتری):

كاوشهاي ژئوفيزيكي همان‏طور كه از نامش پيداست با فيزيك زمين و جو اطراف آن سروكار دارد. این كاوشها براي تعيين ذخاير و منابع زيرزميني از قبيل مخازن هيدوركربورها و كانيهاي فلزي و ويژگيهاي فيزيكي لايه‌هاي زمين، تفكيك لايه‏ هاي زمين و تعيين موقعيت ساختمان‌هاي زمين‌شناسي انجام مي‏شود. روش‏هاي مورد استفاده در كاوشهاي ژئوفيزيكي براساس اصول فيزيكي بنا شده است. چنانچه نتايج به دست آمده درست مورد تعبير و تفسير واقع شوند، اطلاعات مفيد و با ارزشي از وضعيت زمين‏شناسي منطقه مورد مطالعه حاصل خواهد شد. از جمله اطلاعاتي از ساختمان داخلي زمين و منابع موجود در اختيار متخصصين قرار خواهد داد.

بطوركلي اهداف روشهاي ژئوفيزيكي عبارتند از :

– اندازه‏ گيري برروي سطح و انتظار داشتن از وجود چيزي در زير زمين.

– پيدا كردن بهترين محل براي يافتن هدف اكتشافي.

اكتشافات مغناطيسي (مگنتومتری) از قديمي‌ترين متدهاي ژئوفيزيكي اكتشافي بوده كه سالهاست در پي‌جوئيهاي معدني و كاني‌شناسي اقتصادي و حتي براي مقاصد باستان‌شناسي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در اكتشافات نفت اين متد مي‌تواند اطلاعاتي در مورد عمق سطح بيسمنت و همچنين وسعت حوضه‌هاي رسوبي فراهم نمايد. اين روش همچنين در مشخص نمودن منابع مغناطيسي در بين لايه‌هاي رسوبي مثل نفوذيهاي آذرين عميق و يا ولكانيك، كارآيي خوبي دارد. در پي جوئي‌هاي معدني روش مغناطيس‌سنجي هم براي اكتشاف كاني‌هاي مغناطيسي و هم كاني‌هاي غير مغناطيسي كه مرتبط با كاني‌هاي مغناطيسي هستند بسيار موثر مي‌باشد.

معمولاً سنگ‌هاي رسوبي اثرات مغناطيسي بسيار جزئي دارند از اينرو تغييرات شدت ميدان مغناطيسي در سطح زمين بيشتر مربوط به تغييرات ليتولوژيك سنگ‌هاي بيسمنت و يا نفوذيها مي‌باشند. در واقع تغييرات بسيار جزئي در تمركز مگنتيت در حين فرايند دياژنز سبب ايجاد آنومالي بسيار جزئي مي‌شود. بنابراين آنومالی‌هاي كوچك را فقط بر حسب مغناطيس پوسته مي‌توان درك كرد و آنومالي‌هاي وسيعتر مي‌تواند با مغناطيس اضافي در هسته زمين توضيح داده شود.

دستگاه مورد استفاده در برداشتهای صحرایی مگنتومتری توسط شرکت زمین ساخت پویان زمان

مگنتومتر
مگنتومتر

در اين مطالعات از دستگاه GEM مدل  GSM-19T ساخت کشور کانادا استفاده شده می شود.  از مهمترین مشخصات فنی این دستگاه می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

– محدوده ثبت ميدان ۲۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ nT

– دقت برداشت nT  ۰٫۰۵±

– قدرت تفکيک nT  ۰٫۰۱±

– وزن تقريبي ۲ کيلوگرم

– دماي کارکرد ۴۰- تا ۵۰ درجه سانتيگراد

شرکت زمین ساخت پویان زمان ارائه دهنده خدمات اکتشافات ژئوفیزیکی معادن آهن به روش مگنتومتری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست